Jak se správně postartat o svou slezinu aneb tohle jste určitě nečekali
- Barbora Holubová
- Jan 21
- 4 min read
Krásný den všem! Dneska si povíme velice důležité informace o naší slezině a co máme dělat proto, aby byla zdravá, šťastná a spokojená. V tradiční čínské medicíně je slezina považována za ústřední orgán, který je zodpovědný za přeměnu potravy na životně důležitou energii QI (čchi) a krev, jež jsou nezbytné pro zdraví a vitalitu. Krev se poté v plicích spojí s čchi získanou z dýchacího procesu, čímž vytvoří jednotnou energii, která se rozprostírá po celém těle. Slezina je nejaktivnější mezi 9. a 11. hodinou dopoledne a proto je tak velice důležité, co snídáme.
Slezina a slinivka bývají spojovány s prvkem země, který má vliv na harmonii těla i mysli. Tyto orgány ovlivňují trávicí procesy, sexuální funkce, plodnost, tvorbu krve a dokonce i menstruační cyklus u žen. Slinivka má rovněž významný podíl na udržování rovnováhy hladiny cukru v krvi a vytváří dva důležité hormony: inzulin a glukagon.
Problémy vznikají, když je energie sleziny v disharmonii. Podle čínské medicíny je tato nerovnováha spojena s nevyjádřenými a nezpracovanými emocemi, přičemž tato nerovnováha může ovlivňovat psychický stav a vyvolávat různé nepříjemné pocity. To může zahrnovat pocity osamělosti, roztržitosti, nejistoty a nestability, ale také zmatení, úzkost, až obsese, potíže se spánkem, vnucování sobeckého a fixovaného chování a neustálé opakování negativních myšlenek. Slezina je považována za sídlo myšlení, a proto se často projevuje neschopností soustředit se, rozhodovat se a zapomínáním.
Nerovnováha a nadměrná zátěž sleziny mohou mít fyzické následky a způsobit obtíže. Slezina hraje klíčovou roli při přeměně potravy na krev a zajišťuje tím, že tělo dostává potřebnou energii. Pokud je její energetický stav narušen, může to způsobit únavu, často dokonce chronickou únavu, která postihuje nejen tělesnou, ale také emocionální a duševní rovinu. Nerovnováha sleziny může způsobit také řadu dalších fyzických potíží, jako jsou otoky a nadýmání břicha, pocit plnosti a zadržování vody v těle, těžké nohy, žlutavý nádech kůže, hromadění vlhkosti a hlenu, řídkou stolici a průjmy, obtíže s močením a vaginální výtoky. Někdy se také projevuje změnou chuti k jídlu, může být slabá nebo naopak výrazně zvýšená. Je důležitési také říct, že oslabená slezina tedy neznamená, že tento orgán nefunguje. Znamená to, že se to nějak projevuje na tělesné úrovni a znalostí principů celostní medicíny můžete řešit příčinu.
Co tedy SLEZINU oslabuje?
Nevhodné jídlo, nepravidelné jídlo, jídlo ve spěchu, jídlo s odporem, a hlavně duševní práce a neustálé přemýšlení a přemítání. Když je slabý "střed", nejsme schopni snášet svůj život. Snadno se pak urážíme, neumíme odpouštět, celé hodiny hloubáme nad každou pronesenou větou a donekonečna přemítáme nad našimi obavami. Je pro nás problém se soustředit.
Podle čínské medicíny se tyto nadměrné myšlenky a jejich hromadění v hlavě přenáší především na kvalitu čchi, a to tak, že se čchi zahušťuje a stagnuje. Tím se oslabí její funkce, v důsledku čehož se objeví poruchy trávení, nechutenství, nadýmání, průjmy, anebo až závratě, zatmění před očima, bušení srdce apod.
Jak se tedy starat o naší SLEZINU?
Jak já ráda říkám, základ je snídaně, ale i tak všeobecně se vyhněme mléčným výrobkům, studeným nápojům, alkoholu, smaženým věcem a syrové zelenině a ovoci - hlavně tedy teď v zimě. Snídat tedy můžeme začít buď kaše - nejlépe rýžovou nebo jáhlovou a nebo polévky - nejlépe vývar, ale dobré jsou i zeleninové pyré. Jako první co dáme po ránu našemu tělu by mohl být odvar z bylin přímo na slezinu (je možné si o něj napsat), nebo teplou převařenou vodu, já když mám chuť si vyskočit z kopýtka, tak sí dávám teplý jablečný mošt. A ANO ranní kávičky vám tímto končí, jestli jste závislí a potřebujete ráno kávu, prosím zkuste to alespoň až po snídani, nejlépe však až po obědě, zkuste kávy omezit, třeba na jednu denně, nebo nejlépe na pár káv týdně.
Slezina dále miluje pravídelnost a teplé povařené jídlo. Například studené nápoje, nebo studené jídlo doslova zraňuje naši slezinu.
Často se mě tedy ptáte: ,,Co mám ale vařit?"
Není to tak těžké jak se zdá, jde o to, že se to člověk prostě musí naučit změnit. Nemusíte vše měnit okamžitě, můžete prostě příště, jak půjdete do obchodu vzít více kořenové zeleniny, kvalitní rýži, jáhly, fazole, pohanku a můžete se pomaličku krůček po krůčku učit měnit vaše návyky. Jestli je váš jazyk bledší, vařte si i hovězí maso, nebo jezte paštiky s kvalitním kváskovým chlebem. Víte, důležitá je hlavně kvalita potravit, které jíte, když se vrátíte k základům, nikdy nemůžete nic pokazit.
Já jsem si velice oblíbila recept na fazolové rizoto, někdy si ho dávam samotné a někdy si k němu podusím třeba krůtí maso se zelenýma fazolkama a černým sezamem, mňam !
FAZOLOVÉ RIZOTO
100 g fazole červené (adzuki), 100 g fazole bílé, 250 g rýže natural,
1 cibule, olej, hřebíček, kmín, česnek, sůl
Směs fazolí namočíte nejlépe přes noc a poté uvaříte do měkka. Před dokončením varu fazole osolíte. Samostatně uvaříte rýži s hřebíčkem. Na oleji orestujete cibuli, přidáte prolisovaný česnek, kmín, vmícháte fazole a rýži. Rizoto dochutíte podle chuti a asi na 20 minut zapečete v troubě.
Nebo také velice jednoduchá jsou různá rizota, já mám doma parní hrnec a musím říct, že mě to s ním docela baví. Do jedné přihrádky dám rýži, do druhé zeleninu, na pánvi si podusím maso, všechno smíchám dohromady a mám vynikající slezinu obímající jídlo. Také mám v plánu koupit si pomalý hrnec, do toho zas ráno všechno naházíte a odpoledne máte vydatné krásné jídlo.
Takže nám jde hlavně o takové lehčí, dlouho vařené, objímající jídla, ani moc nekořeníme, neopékáme, prostě z lehka.
Můžu vám sem ještě trošičku nasdílet jazyk, jen abyste věděli, stará čína bere jazyk jako mapu lidského tělo a tak právě díky němu můžeme zjistit, co se v těle děje. Vyčerpanou slezinu můžeme určit tak, že budete mít na okrajích jazyka takové vlnky, což jsou otisky zubů, znamená to, že vaše slezina je slabší a potřebovala by pozornost. Berte to však spíš jako zajímavost, chtěla jsem ve vás probudit vášeň ve zkoumání svého těla a porozumění, jak všechno se vším souvisí.

Jestli se necítíte dobře, a přemýšlíte, že byste s tím něco chtěli začít dělat, mrkněte se na můj web, kde mám podrobně vypsáno, co taková diagnostika je. Třeba s tím zarezonujete a my se tak potkáme osobně.
Přeji vám krásné dny a držím palce!
Vaše Bau
Jinak dnes bych tady s váma raději nasdílela weby, kde jsem se inspirovala, nejsem totiž doma u svých knih, nýbrž ve vlaku směr Morava, a tak jsem hledala detailní informace například zde:
Comments