top of page
Search

Můžu se léčit tím, co jím ? No jasně ! Aneb sdílím s vámi svůj příběh.

Jak vlastně začít se změnou stravy ? A jaká změna je pro mé tělo dobrá ?

Prvně vám chci popsat svou situaci, tento článek se totiž bude odvíjet od mého zdravotního stavu. Avšak typ stravy, kterou já momentálně jím je zdravá pro všechny typy lidí.

Takže máte štěstí, chichi.



Moje diagnóza z pohledu TČM je prázdnota jin a horkost žaludku, vlhkost a prázdnota qi ve slezině. Jak se to projevuje ? Horkost žaludku mi způsobuje pálení žáhy, a tendenci spíše k průjmům, není to tak, že bych měla takové ty průjmy, jak musíte okamžitě letět na záchod, ale jedná se o strukturu a kondici stolice. Zdravá stolice by měla být pevná, celistvá, neměla by zapáchat, a nemusíte se po ní ani utírat, jestli mi rozumíte. Také mě z určitých potravin pálí žáha, to je ta horkost, a mívám tendenci k takzvanému prázdnému krkání, to je zase ta prázdnota jin. Nevím, jak moc zabrušovat do čínské medicíny, jen jsem vám chtěla trochu nastínit, jak to funguje. Ale abych vás právě nezačala nudit věcmi, kterým třeba nerozumíte, pojďme se přesunout do momentu, kdy jsem si řekla "A DOST" !

Jelikož mě potíže se zažíváním trápí téměř od jakživa, přemýšlela jsem už velmi dlouho o nějaké očistě nebo půstu, díky kterému by si má trávící soustava trochu odpočinula. Moje chuť k jídlu byla ale větší, znáte to, miluju kávu, miluju sladké, hlavně koláčky a buchty, jídlo si dokážu opravdu užít. A právě tohle byla ta největší překážka. Jediná má možnost tedy byla, začít si přenastavovat svou mysl.

Zhruba dva roky mám ve svém laptopu uložený v pdf. RÝŽOVÝ PŮST. Moje kamarádka ho tenkrát držela a mě to přišlo jako geniální věc k mému zdravotnímu stavu, jenže jsem stále ještě neměla tu odvahu, jestli mi rozumíte. A tak tam tedy ležel na té ploše a já sbírala veškerou sílu, abych jednou dozrála do toho, že se do něj pustím. A zrovna to padlo na tento rok, příjde mi to docela přirozené, všechno se děje docela rychle a jestli to mám na dále zvládat s klidem, potřebuju, aby mé tělo fungovalo na sto procent. Další z motivací bylo také to, že chci žít dlouhý a kvalitní život, zároveň pracuji s lidmi a pomáhám jim k lepšímu životu, což znamená, že já musím být ta, která má svůj život v pořádku jako první, když chci něco sdílet, jinak to prostě není ono. No a takhle se to všechno hromadilo a hromadilo, až jsem si jeden den řekla, že je ten správný čas a od zítra na to najedu.



A tak jsem začala vařit rýži. Hodně rýže. Bez soli, bez tuku. První den to bylo fajn, druhý den to docela šlo a třetí den to byla hrozná otrava. Říkala jsem si, že jestli mám jíst rýži další následující dny, tak to prostě nedám. Nešla mi už ani polykat, no hrůza. Nezbývalo mi nic jiného, než to udělat trochu jinak. Jít takhle přes sebe je blbost a je to velice kontraproduktivní, musím přece najít cestu, abych u toho byla spokojená, jinak to nemá cenu. A tak jsem si začala vařit hovězí a kuřecí vývary. Hodně kořenové zeleniny, klíčky, rýže. Kávu jsem nahradila teplou matchou s jablečným moštem, ráno jsem si začala vařit rýžové kaše také s moštem a jabkama, teď už i s jáhly. Zhruba první týden, možná dva jsem se cítila skvěle. Ani jsem neměla chuť na sladké a když to přišlo, dala jsem si třeba lžičku medu, nebo kakao s medem. Později jsem si třeba upekla banánový chlebíček z ovesných vloček, také slazený medem. Chtěla jsem si totiž opravdu přenastavit své návyky, už mi nešlo o nějaký chvilkový půst, ale šlo mi o přeprogramování celkové stravy.



Zhruba za měsíc to však na mě začalo doléhat. Velká únava, vyčerpanost. Najednou si to tělíčko nemělo odkud brát energii, a tak se mi trochu zhroutil systém a dostala jsem zánět dásní (onen žaludek se hlásil). Zašla jsem si na akupunkturu, dostala byliny a za pár dní to bylo dobrý, jenže pak zase zánět zápěstí, tak zase akupunktura a byliny, za pár dní zase dobrý. Říkala jsem si, že je to jako začarovaný kruh a tak jsem se rozhodla, že to udělám ještě trochu jinak. Staří číňani říkali, že je důležité, aby to dobré v našich životech převažovalo. Je to tak opravdu se vším a tak jsem si to převzala ke svému stravování. Co to znamená ? Klidně si dám občas zákusek s kafíčkem, nebo třeba smažený sýr, jen ty další dny jím zase své rýžové kaše a vývary s rýží. Je prostě důležité, aby ty dny, kdy se stravujeme řádně převažovaly. A další věc, která je velmi, ale opravdu velmi důležitá, je s jakou energií potraviny jíme a připravujeme. Když si dám jednou za čas koláček s láskou a radostí, určitě mi nic neudělá, než když si ho dám s výčitkama a špatným pocitem. Také jak jídlo připravujeme, jestli ve stresu, nebo s pocitem, že si pro sebe vaříme kvalitní potraviny, které vyživí a pomůžou našemu tělu.

Další z kroků, které jsem udělala jsou, že jsem přidala do jídelníčku více jednoduchých potravin, jako jsou jáhly, fazole, chystám se na pohanku a kroupy. Když chci dělat něco na pánvi raději to dusím, protože smažením zase vzniká onen ohěň, kterého mám ve svém žaludku habaděj. I syrová zelenina a ovoce nemusí dělat našemu zažívání, když je oslabené, dobře. Vodu piju spíš teplou, vyhýbám se chlazeným nápojům a vnímám, že je mi dobře. Jakobych si prošla tou krizí a opravdu cítím, že jsem celkově lehčí, vnímám, že jsem i něco zhubla, a cítím se prostě lépe. Žáha mě nepálí, protože nemá z čeho. Nikde uvnitř mě nic netlačí, nemám žádné křeče, hlava začíná být také čístčí.

Ono víte, naše myšlení je hodně propojené s naší trávící soustavou, to si nemyslete. Opravdu VŠECHNO JE PROPOJENÉ je potřeba na to neustále myslet. Také si můžete psát co jíte a pijete, abyste poté mohli lépe uvidět, jestli s váma váš jídelníček ladí. Můžete sledovat sami sebe, z čeho vám je dobře, a z čeho ne.


A jestli vnímáte, že byste potřebovali pomoct i z druhé strany, můžete se objednat ke mě,

na online konzultaci, kde společně můžeme vytvořit nové návyky přímo vám na míru.


Přeji krásné dny,


vaše Bau




 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page