Recept na polévku, která obejme vaší slezinu
- Barbora Holubová
- Nov 26, 2024
- 5 min read
Krásný den přátelé, jelikož mám čím dál tím více lidí na diagnostiku podle TČM (https://www.barboraholubova.com/diagnostikapodletcm), tak jsem se rozhodla, že vám zde budu dávat semtam nějaké recepty, které si můžete doma uvařit a zároveň se tak i poléčit.
Dneska jsem si pro vás připravila recept na vydatnou polévku, která prospěje nejen vaší slezině. Prosím vás, já dělám vše od oka, mějte se mnou soucit a zapojte svou intuici, chichichi.
Píšu vám zde recept, jak polévku vařím já, ale samozřejmě si do ní můžete dát takovou zeleninu, na kterou jste zvyklí, nejdůležitější ingrediencí bude kořen kozince (koupíte tady: https://www.pragon.cz/bylinky/bylinky-tcm/kozinec-huangqi-astragali-radix-40-g-32279.html). Tento kořen má skvělé účinky, které se dozvíte později.
Jdeme na to!
Ingredience:
tři větší mrkve, z toho jsem měla jednu dračí mrkev
v záhonu jsem našla ještě poslední malou řepu, tak tu také použiju
kousek bílé ředkve
pár stroužků česneku
jedna petržel
kousek dýně hokaido
jedna cibule
celerová nať
dva zeleninové bujóny
kuřecí kosti na vývar, vnitřnosti
hrst goji
kousek másla
kořen kozince
kousek čerstvého zázvoru
černá rýže
tyčový mixér

Prvně si odvaříme maso a kosti, dáme je do hrnce a zalijeme cca litrem převařené vody z konvice, poté zhruba dvacet minut povaříme a vylijeme. Tímto se zbavíme věcí, které určitě nepotřebujeme. Maso tímto způsobem očistíme.

Mezitím si očistíme a nakrájíme zeleninu, kterou i s másličkem dáme péct, pečeme zhruba na 130 stupňů, hodinku, jde nám o pomalé pečení, určitě nechceme, aby zelenina měla opečené okraje. Když maso povaříme, vodu odlijeme a napustíme novou, tentokrát k masu a kostem přidáme kořen kozince, nakrájený zázvor, dvě kostky zeleninového bujónu a trochu soli. Já kuřecí vývar vařím alespoň dvě, tři hodinky, na malém plameni, za občasného bublání, tak jak se vývar vaří.
Když uběhne požadovaná doba, vývar přecedíme, a dále jej už vaříme čistý. Budeme do něj postupně přidávat goji, upečenou zeleninu, a necháme zase povařit. Mezitím obereme masíčko z kostí a také přidamé do polévky. Trvá to tak půl hodinky, než se vše propojí, pak polévku odstavíme a tyčovým mixérem rozmixujeme na krém, který dochutíme, avšak zkusme si spíše vychutnávat různé chutě, které se nám v polévce mísí. Kdo má rád "hladkou" polévku, může přecedit, ale nedoporučuju. Nakonec nasypeme cca hrst černé rýže a ještě vaříme.
Teď se mrkněme na to, jak výživná tato polévka je.
Kuře: Doplňuje qi a krev, zahřívá vnitřek organismu, posiluje ledviny, léčí slabou chuť k jídlu, průjem, edémy, časté močení, vaginální krvácení a výtoky, nedostatečnou laktaci a únavu. Povahu má sladkou, teplou. Vstupuje do dráhy sleziny, žaludku a ledvin.
Kozinec kořen: Doplňuje čchi a zvedá jang, rozhojňuje obrannou čchi a zpevňuje povrch, vytlačuje vředy a rodí svalstvo, je močopudný a odstraňuje otoky. Povahu má sladkou a mírně teplou a vstupuje do dráhy sleziny a plíce.
Rýže: Doplňuje střed a povzbuzuje qi, zpevňuje slezinu a harmonizuje žaludek, tiší obtěžující žízeň, zastavuje průjem a dysenterii. Povahu má sladkou, neutrální. Vstupuje do dráhy sleziny a žaludku.
Cibule: Zahřívá vnitřek a rozptyluje chlad, uvolňuje povrch a rozptyluje vítr, rozhýbává qi a zrychluje krev, léčí nachlazení z větrného chladu, průjem a červy. Povahu má pálivou, teplou. Vstupuje do dráhy plic, sleziny, jater a tlustého střeva.
Česnek: rozhýbává stagnující qi, zahřívá slezinu a žaludek, rozptyluje zatvrdliny a akumulace, rozpouští toxiny a hubí červy, léčí akumulaci a stagnaci potravy a tekutin, chladnou bolest v epigastriu, vodnaté otoky, nafouknutí a pocit plnosti, průjem, dysenterii, nemoci typu malárie, černý kašel, mokvající i zavřené abscesy a opuchliny způsobené toxiny. Povahu má pálivou, teplou. Vstupuje do dráhy sleziny, žaludku a plic.
Ředkev: Rouzpouštějí akumulace a stagnace, přeměňují hleny a pročišťují horkost, pomáhají sestupu qi, rozšiřují střed a rozpouštějí toxiny, léčí akumulaci potravy, distenzi a plnost, kašel způsobený hleny, hematemesi, epistaxi, patologickou žízeň, dysenterii a migrény. Povahu má pálivou, chladnou, sladkou. Vstupuje do dráhy plic a žaludku.
Petržel: Vyrovnává játra, pročišťuje horkost, rozptyluje vítr, zamezuje vlhkosti, léčí vysoký tlak, závrať a bolesti hlavy, zarudlý obličej a červené oči, krvavý průjem, mokvající abscesy a otoky. Povahu má sladkou, hořkou a chladnou, vstupuje do dráhy žaludku a jater.
Řepa: Vyživuje a zrychluje krev, doplňuje srdce a pročišťuje játra, zvlhčuje střeva, léčí nepravidelnou menstruaci, prázdnotu krve a zácpu z nedostatku tekutin. Povahu má sladkou, neutrální nebo chladnou. Vstupuje do dráhy srdce a jater.
Mrkev: Posiluje slezinu a přeměňuje stagnace, léčí trávící obtíže, přetrvávající úplavici a kašel. Povahu má sladkou, pálivou a neutrální nebo mírně teplou. Vstupuje do dráhy plic a sleziny.
Dýně: Doplňují střed a povzbuzují qi, rozptylují záněty a tiší bolest, rozpouštějí toxiny a hubí červy. Povahu má sladkou, teplou. Vstupuje do dráhy sleziny a žaludku.
Zázvor: Uvolňuje povrch a rozpouští chlad, zastavuje zvracení a přeměňuje hleny, léčí běžná nachlazení z větrného chladu, zvracení hlenovitých tekutin a kašel s hojným hlenem. Povahu má pálivou a mírně teplou. Vstupuje do dráhy sleziny, žaludku a plic.
Kustovnice - goji: Rozhojňuje jin plic a ledvin, vyživuje krev jater, mírně doplňuje jang ledvin, napomáhá tvorbě esence, projasňuje oči, léčí rozbolavělost a slabost beder a kolen, impotenci, spermatorrhoeu, závrať, zamlžené vidění, sníženou ostrost vidění, tuberkulózní kašel a diabetes mellitus. Povahu má sladkou až neutrální. Vstupuje do dráhy jater, plic a ledvin.
UPOZORNĚNÍ: Kustovnici je vždy potřeba povařit, nejlépe dvacet minut, jinak není tak výživná.
Sůl: Vyvolává zvracení, rozptyluje hlen (pokud je užita jako emetikum), ochlazuje krev a pročišťuje oheň, rozpouští toxiny, léčí potravu nahromaděnou v horní části břicha, rozepnutí a bolest srdce a břicha, hlen nahromaděný v hrudi, zablokované močení a stolici, krvácení z dásní, bolest v krku, bolest zubů, šedý zákal, vředy a toxiny po hadím nebo hmyzím kousnutí. Povahu má slanou, studenou. Vstupuje do dráhy žaludku, ledvin, tlustého a tenkého střeva.
Víte, jde mi o to, abyste pochopili, že každá zelenina, ovoce, koření, prostě cokoliv, co není nějak nedej bože ve fabrice upravováno, má pro nás veliký účinek. Nejsou to jen byliny, kterými se můžeme léčit. Můj názor je takový, že bych vůbec byliny neoddělovala od běžných surovin, nebo od běžného jídla. Jsou tady pro nás, aby nám dodaly potřebné živiny, potřebnou energii. Nepotřebujeme se cpát doplňky stravy, vitamínama a nevím čím vším možným, aby jsme byli zdraví, dokud nepochopíme, že to nejdůležitější pro nás je to, co jíme! Jídlo je základ, jídlo je to, co tvoří naše tělo. Představte si naše tělo jako takový stroj, nebo třeba auto, máte auto? Lili byste do svého auta špatné oleje, špatný benzín nebo naftu? Jak často jezdíte do servisu? Staráte se o své auto? A o své tělo se nestaráte? V tom případě je něco špatně. A rozhodně nemluvím o dietách, jogurtech na snídani, a tak dále a tak dále. Je tolik chyb, které děláme, ale není těžké je změnit, stačí se rozhodnout, že je změnit chceme.
Mějte se krásně!
Dobrou chuť.
S láskou,
Vaše Bau
Comments