S chmurným počasí se může dostavit i chmurná nálada aneb jaké byliny nám můžou pomoci ?
- Barbora Holubová
- Oct 6, 2022
- 3 min read
Hněv, smutek, ale i radost a důvěra. S přicházejícím podzimem a odcházejícím létem se můžou dostavit změny nálad. Zima se nám dostane až do kostí a my se cítíme unaveně a pochmurně. Emoce se nám střídají a my často nevím co s tím. V první řadě si pojďme si v první řadě říct, co jsou to vlastně emoce a jak je ovládat?
Emoce jsou psychické procesy vyjadřující subjektivní vztah člověka k jeho vlastním projevům i okolním jevům a situacím. Emoce nám pomohly přežít, protože nás nutily reagovat. Inspirovala mě tato věta: ,,Když naši předci například cítili strach, tak utekli před nebezpečím, když cítili lásku, rozmnožovali se.“
Ano, emoce nám mohou pomáhat, ale musíme se je naučit také správně číst a používat. Základem je vyznat se ve vlastní osobnosti, poznat více samu sebe. Sebepoznání zaručuje, že emoce neovládají nás, ale máme je pod zdravou kontrolou, tedy máme dobrou zpětnou vazbu svého chování. Jestliže z vlastní vědomé zkušenosti o sobě víme, že v rozhodujících okamžicích, kdy jsme vystaveni stresu, máme určitý model chování a podléháme nějakým emocím, je nutné naučit se zvládat takové stavy a mít pro sebe vypracovaný systém, jak nepodlehnout, jak se zrelaxovat a svou emoci sice prožít, ale ne tak, aby nás oslabila. Emoce totiž patří mezi jedy.
Negativní emoce, a dokonce už jen myšlenky, mohou způsobit nemoc. Nemoc může být výsledkem dlouhotrvajících negativních myšlenek. Stres, úzkost, hněv i zášť – to vše působí na tělo nepřirozeně. Je proto nutné hledat v životě průběžně řešení: nejdůležitější je pochopitelně pravidelný odpočinek, relaxace či dýchací cvičení. To vše nás může hezky naladit na náš vnitřní klid.
Já s emocemi momentálně pracuji tak, že když cítím jakékoliv oslabení svými myšlenkami, okamžitě je opustím. Pomohlo mi k tomu přeprogramování mysli, čili různá cvičení a praktiky, kterými jsem procházela zhruba půl roku. Byla to těžká práce, ale stálo to opravdu za to.
Pomoc nám můžou také masáže, aromaterapie, a v první řadě hlavně bylinky. Našla jsem pro vás pár bylin, kterými si můžeme ulevit.

Bazalka pravá – čaj z bazalky pomáhá zklidnit organismus, dodává energii a zahání únavu, eliminuje stres a vyčerpanost. Kromě toho upravuje trávení a léčí onemocnění dutiny ústní. Bazalka podporuje chuť k jídlu a je účinná při zácpě.
Maliník obecný – pročišťuje organismus a dokáže krásně zklidnit. Je vhodnou prevencí melancholií i lehčích depresí. Dokáže srovnat výkyvy nálad během ovulace i menstruace.
Levandule lékařská – je známá jako zklidňující prostředek. Pomáhá při nervozitě, stresu, třesu rukou, hysterii i migréně. Zahání strach a dodává odvahu. Vhodné je její užití při nemocech dýchacího aparátu. Zahání strach a dodává odvahu. Vhodné je i její užití při nemocech dýchacího aparátu.
Dobromysl obecná (oregano) – zklidňuje mysl a působí jako přírodní antidepresivum. Vyplatí se ji užívat, trpíme-li poruchami spánku. Je vhodná v době častých viróz, jelikož dokáže organismus skvěle posílit. Působí však i jako dezinfekční prostředek, čistí plíce i zažívací trakt.
Oves setý – dodává tělu energii. Je proto vhodné zařadit jej do jídelníčku zejména v době, kdy je venku menší množství slunečního svitu. Zakomponovaný do snídaně dokáže povzbudit a dodat energii. Působí proti vyčerpanosti i celkové slabosti. Oproti tomu čaj z obilí pomáhá při neklidu a nervozitě. Před spaním může pomoci s rychlejším usínáním.
Nezapomeňte, že Terapie Těla i Duše má teď novou terapii pro ženy - RITUS více tudy - https://www.terapietelaiduse.cz/terapieprozenyritus a ta vám může dodat potřebný odpočinek.
S láskou,
vaše Bau
Comments